Këshilli i Europës dënon censurën ndaj JOQ ALBANIA: Larg duart nga media e lirë!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 01.05.2020, 15:17 | Read in english

Këshilli i Evropës ka hartuar edhe për 2020-ën Raportin vjetor mbi lirinë e shtypit dhe të medias: “Larg Duart nga Liria e Shtypit: Sulme ndaj Medias në Evropë nuk duhet të bëhet normalja e re”.

Raporti vjetor nga organizatat partnere tek Platforma e Këshillit të Evropës për të promovuar mbrojtjen e gazetarisë dhe Sigurinë e Gazetarëve dhe ka përmendur edhe rastin e bllokimit të domainit të portalit JOQ Albania.

Çfarë thuhet në raportin e KE?

Më 30 nëntor 2019 Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare bllokoi portalin e lajmeve joqalbania.com me urdhër të kryeministrit të vendit. Po ashtu në Shqipëri pati një seri ndryshimesh ligjore në ligjet nr. 9918 "Për komunikimet elektronike në Republikën e Shqipërisë" dhe Nr. 97/2013 "Për mediat audio vizuale në Republikën e Shqipërisë ”që do të fuqizonin shtetin dhe autoritetet për të rregulluar përmbajtjen e publikuar nga media online. Ky legjislacion u prezantua si një paketë “anti-shpifje” dhe u aprovua nga Këshilli i Ministrave më 3 korrik 2019. Në Dhjetor 2019, Parlamenti shqiptar miratoi këto ndryshime me shumicë të madhe votash. Organizatat për lirinë e mediave paralajmëruan se paketa do të zëvendësojë vetë-rregullimin aktual të mediave online me rregullore shtetërore dhe hodhi poshtë ndryshimet e minutës së fundit si kozmetike. Pas vetos nga presidenti shqiptar, parlamenti e maxhoranca u pajtua të presë mendimin e Komisionit të Venecias përpara votimit të paketës legjislative nën një procedurë të përshpejtuar në Mars 2020.

Pra Shqipëria është një ndër vendet e përmendura në Raportin vjetor të KE për lirinë e medias dhe shtypit ku qeveria kritikohet për tentativën për të vënë kontrollin mbi to duke propozuar edhe ndryshimet në legjislacionin e vendit.

Raporti Vjetor i KE per lirine e medias

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit