“Freedom of the Press”: Një faqe e madhe e pavarur lajmesh në Shqipëri është censuruar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03.12.2019, 18:08 | Read in english

Një faqe e madhe e pavarur lajmesh në Shqipëri është censuruar dhe dy gazetarë janë marrë nën hetim pas shpërndarjes së lajmeve kundër qeverisë shqiptare”.

Kështu shkruan në profilin e saj në Twitter faqja e madhe “Freedom of the Press”, teksa shpërndan linkun e lajmit të “Exit.al”, ku sqarohet situata mediatike në vendin tonë dhe mbyllja e web-medias me domainin “joqalbania.com”.

Lajmi i Alice Elisabeth Taylor mban titullin “Aktivistja arrestohet, dy gazetarë merren nën hetim, një website bllokohet pas veprimeve të qeverisë”.

Ndër rreshta shkruhet:

Qeveria shqiptare ka bllokuar aksesin në portalin JOQ Albania gjatë fundjavës, pas një urdhri të dhënë nga AKEP. Deri më tani nuk është e mundur të aksesohet në sajt nga Shqipëria, ndërsa policia ka nisur hetimet për dy drejtusit e sajtit, Erland Dalliu dhe Gentian Çengeli, për shpërndarjen e lajmeve të rreme për tërmetin në Shqipëri, duke shkaktuar panik tek qytetarët. Gjithashtu ëebsajti i AKEP ak dalë jashtë funksionit pas një sulmi kibernetik të bërë nga llogaria në Facebook me emrin “Anonymous Albania”.

Sajti joqalbania.com nuk është në dispozicion për përdoruesit e rregullt, përveç nëse ata përdorin një shfletues TOR, ose janë duke përdorur një VPN në një juridiksion të huaj për të maskuar vendndodhjen origjinale të përdoruesit. Metoda të tilla përdoren rregullisht në vendet me regjime autokratike si Arabia Saudite, Irani, Turqia, Kina dhe Rusia”.

Gjithashtu në shkrim flitet edhe për arrestimin e më pas lënien të lirë të aktivistes Xhuljana Aliaj, e cila gjithashtu u akuzua për përhapje lajmesh të rreme dhe paniku gjatë kohës së rënies së tërmetit.

Mediat e huaja po e paralelizojnë regjimin e Ramës dhe presionin që po ushtron ndaj mediave, me atë të vendeve autokratike, ku liria e shprehjes është e censuruar, ose mungon në masë të madhe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit