50 vite nga krijimi i Internet, një utopi e bërë realitet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.10.2019, 13:32

Rreth gjysmë shekulli më parë, një eksperiment i vogël i finalizuar me sukses nga ushtarët, ndryshoi botën, si për mirë, edhe për keq.

Dhe pikërisht sot mbushim plotë 50 vite nga krijimi i internetit. Në mbrëmjen e vonë të 29 tetorit të vitit 1969, studenti programues Charles Kline tentoi të dërgonte një mesazh nga njëkompiuter që ndodhej në Universitetin e Kalifornisë, Los Angeles, në një kompiuter tjetër që ndodhej në Institutin Kërkimor Standford. Pra, bëhet fjalë për një distancë prej 500 kilometrash në gjirin kalifornian.

Mesazhi i nisur ishte “LOGIN”. Kline arriti të dërgonte vetëm “LO” përpara se sistemi të binte. I gjithë mesazhi u dërgua i plotë vetëm një orë më pas. Kështu nisën hapat e para të atij që do të shndërrohej në kanalin më të madh të komunikimit në historinë e njerëzimit: Interneti.

Data në të cilën mesazhi i parë u dërgua përmes rrjetit telefonik, nga një kompiuter në një tjetër, pa dyshim që është më domethënësia në historinë e komunikimit dhe paprecedentë në fushën e saj.

Bëhet fjalë për një moment që askush nuk e vlerësoi realisht.

buon compleanno internet

Leonard Kleinrock, supervizor i Kline, thotë:

E dinim se po krijonim një teknologji të re dhe të rëndësishme. Mendonim se do të ishte e përdorshme dhe e dobishme vetëm për disa njerëz, për një komunitet të vogël. Nuk e kishim menduar kurrë se do të ishte diçka që do të bënte ndryshim në botë”.

Ai që e zhvilloi më tej internetin, 20 vite më vonë, është Tim Berners-Lee, i njohur edhe si “babai i web-it”. Në vitin 1989 ai prezantoi idenë teorike të “World Wide Web” (www). Ndërsa në vitin 1991 u krijua online sajti i parë në web, pra websajti i parë.

Risultato immagini per internet"

***

Burim: Digitalic|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit