Ndërroi emrin, Prokuroria: Kryebashkiaku i Vorës kandidoi kur ishte në kërkim

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.10.2019, 12:40

Kryetari i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku ka mashtruar me formularin e Dekriminalizimit dhe ky është tashmë një fakt i pakundërshtueshëm.

Dje, PD publikoi shkresën e Prokurorisë së Përgjithshme, e cila thoshte se shenjat e gishtërinjve të Kajmakut përputhen me shenjat e gishtërinjve të Jorgo Totos (emri që mbante Kajmaku në Greqi).

Vetë Kajmaku në një letër dërguar Arta Markut thoshte se ka marrë pafajësinë nga shtetin grek. Në këtë dokument të Prokurorisë së Përgjithshme shihet qartë se më 13 shtator 2019 Kajmaku ka marrë pafajësinë dhe është revokuar urdhër-arresti ndërkombëtar ndaj tij.

Pra, në Maj 2019, kur Edi Rama kandidoi Agim Kajmakun si kandidat për Bashkinë e Vorës ai ka qenë person në kërkim ndërkombëtar. Vetë z. Kajmaku nuk e ka shkruar këtë në formularin e Dekriminalizimit, që është detyrim ligjor.

Ndërkohë shkresa e prokurorisë ka shkuar edhe në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Brenda 10 ditëve do të mblidhet KQZ për të vendosur për mandatin e Kajmakut.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit