Skënder Brataj gives 160 million without competition for GEN-ALB FARMA with an offer of 99% of the limit fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 04.10.2022, 22:21

Skender Brataj seems to have re-entered the "sport" of tenders. After a short break from public denunciations of previous tenders, it seems that life has become difficult due to the increase in prices and has decided to collect a few million for himself. For this, of course, tenders should be used.

Thus it turns out that the National Medical Emergency Center headed by Skënder Brataj has organized a tender with reference number REF-40382-08-31-2022 and has as its object "Purchase of emergency sets". The limit fund of this procedure is 13,120,500 new lek without VAT or about 157 million old lek with VAT.

Browsing the documents of this procurement procedure, at least two episodes that raise suspicions of irregularities are noted. First, no other company participated in the tender except the one that was declared the winner. It is about the company GEN – ALB FARMA owned by Albano Bego and Marenglen Koçia.

The latter, being the only participant, found it quite easy to win. It has offered the figure of 12,990,000 new lek without VAT or about 155 million old lek with VAT. If we compare this figure with the limit fund of the tender, a "miracle" happens.

It turns out that the winning value is 99% of it. In short, the winning firm not only took part without competition, but offered almost the same figure as the limit fund. Both of these episodes raise suspicions that we are dealing with a predetermined winner. What do you think, Mr. Brataj?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit