Vendoset një flamur i madh i Serbisë te ura në veri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.09.2022, 19:15

Veriu i Kosovës vazhdon të mbetet zona më e ndjeshme e gjithë vendit. Pavarësisht se vazhdimisht është bërë thirrje që të respektohen ligjet e Kosovës, një gjë e tillë nuk ka ndodhur asnjëherë.

Provokimet nga ana e serbëve në veri janë ta vazhdueshme.

Pak më parë pikërisht në afërsi tek Ura e Ibrit në veri të Mitrovicës serbët kanë vendosur një flamur të madh të Serbisë.

Nuk është bërë e ditur se për çfarë arsye është vendosur ky flamur, por në fotografitë e siguruara nga lajmi.net shihet se madhësia është tejet e vërejtshme dhe duket posa hynë në veri të Mitrovicës.

Duhet përkujtuar që muajve të fundit incidente të njëpasnjëshme ka patur në veri.

Sulme të shumta të serbëve në drejtim të zyrtarëve policorë të Kosovës, bën që siguria e tyre të jetë shpesh herë në pikëpyetje.

Gurë të vendosur në rrugë, të shtëna me armë, bllokim i rrugëve e shumë veprime të tjera të ndërmarra nga serbët shpesh herë kanë rrezikuar të gjithë ata.

Për shkak të mos respektimit të vendimeve që Qeveria e Kosovës mori së fundi, serbët madje kishin vendosur edhe barrikada në Bërnjak dhe Jarinje.

Të njëjtit nuk pajtoheshin fillimisht me vendosjen e targave të Kosovës, e as me marrëveshjen për dokumente në hyrje-dalje të dy vendeve.

Tashmë është arritur që marrëveshja për dokumentet të respektohet, derisa marrëveshja për heqjen e targave ilegale dhe vendosjen e targave legale të Kosovës mbetet ende në pikëpyetje.

E gjithë kjo për shkak se numri i serbëve të cilët deri tani kanë vendosur që t’i ndërrojnë ato është tejet i vogël.

Madje ditë më parë, kryeministri Albin Kurti, bëri thirrje në drejtim të qytetarëve serbë që t’i ndërrojnë tabelat e automjeteve nga ato ilegale në legale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit