They sang 3 minutes of servile songs for Rama and Balluk, Saranda Municipality rewards them with 23 million ALL

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.09.2022, 22:10

Apparently being servile to your bosses brings you benefits. This is one of the main postulates that unfortunately can be seen everywhere in Albania. We say in Albania, because of course in the European Union performance is evaluated and not how well you lick the boss.

And since we are in Albania, the occasion calls for you to lick Rama, Balluku and some other ministers. It is about the inauguration of the Skarfica tunnel, part of the new Kardhiq-Delvine road. The event happened at the beginning of July this year.

If you remember when Rama arrives, Balluku and the other ministers are greeted with polyphonic songs by a popular group. From the videos of that date, it can be seen that the song did not last more than 3 minutes and a few seconds.

The lyrics of the song were servile words towards Rama and the government, the same scene as happened once with Enver Hoxha. But if everyone thought that these singers sang that servile song just for the sake of servility, the facts say that the truth is not exactly like that.

In fact, it turns out that the singers in question were rewarded by the state with a full 23 million old ALL. This is proven by the documents of the state treasury where it turns out that the group in question, called "Voice of the Nightingale" was paid with 23 million and 322 thousand old ALL by the Municipality of Saranda.

The expense item is categorized as "Expenses for social activities for personnel". The payment was made in two installments, on July 29, 2022 for the value of 1 million and 272 thousand old ALL and on September 1, 2022 for the amount of 22 million and 50 thousand old ALL.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit