Niko Peleshi does not stop the dubious tenders, 1 billion ALL for warehouse construction

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.09.2022, 20:55

Niko Peleshi, the current minister of defense, seems to have started "seriously" recently to deal with tenders. It is not about ordinary tenders, but about tenders that are obviously suspicious. Not simply because of the high value in billions but also because at least 3 firms have given lower offers than the winning company.

It is about the procurement procedure that has the reference number REF-35039-06-30-2022 and has as object "Construction group-storage for Search-Rescue equipment, in the Military Department no. 4030, Ferraj, Tirana".

It can be seen that the lmit fund of the procedure is 92,574,706 new lek without VAT or about 1.1 billion old lek with VAT. From the relevant documentation of the tender, it is revealed that 5 firms participated in it, of which 3 offered lower values ​​than the winner. Peleshi awarded the tender to the firm ED KONSTRUKSION owned by Alfred, Eduart, Ramadan and Jorgjie Ibrahimi.

The offer given by them is 89,000,000 new lek without VAT or about 1 billion old lek including VAT. But in the meantime, 3 other companies have offered less, where the difference between the lowest offer compared to the winner is a full 240 million old ALL with VAT. It is understood that this difference is not inconsiderable and in the best case it would be classified as a pure loss for the state.

However, it seems that Niko and his ministry did not think so at all and announced as winner the firm ED KONSTRUKSION. The value offered by them is also almost the same as the value of the limit fund, namely 96.13%. All of the above raise suspicions that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit