Niko Peleshi gives 316 million ALL to the firm that gave the highest offer

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.09.2022, 19:35

Of course, there was no way to be absent in the competition of who organizes the most dubious tenders, not even the Minister of Defense Niko Peleshi. Recently, the ministry led by him has "seriously" started to organize dubious tenders. Even in this particular case, it "violated it completely" since the company that gave the highest bid was declared the winner.

But what is it about? The Ministry of Defense has organized the next tender bearing the reference number REF-35413-07-05-2022. Its object is "Reconstruction of construction facilities in Military Department No. 1010, Vau i Dejës, Shkodër", with a limit fund of 27,769,672 new ALL without VAT or about 330 million old ALL with VAT.

Beyond the high figure that has been requested for reconstruction, the wonders begin the moment the relevant documents of this procedure are browsed. It is noted that only 3 companies participated. But surprisingly, the winner was the firm that gave the highest bid from all the other participants.

It is about the merger of the operators "BEQIRI" owned by Neim Beqiraj and "METEO" owned by Eral Myftaraj. These have offered the value of 26,337,607 new ALL without VAT or about 316 million old ALL with VAT. Not only that, but this winning value is almost the same as that of the limit fund, namely 94.84% of it.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit