Niko Peleshi gives 316 million ALL to the firm that gave the highest offer

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.09.2022, 19:35

Of course, there was no way to be absent in the competition of who organizes the most dubious tenders, not even the Minister of Defense Niko Peleshi. Recently, the ministry led by him has "seriously" started to organize dubious tenders. Even in this particular case, it "violated it completely" since the company that gave the highest bid was declared the winner.

But what is it about? The Ministry of Defense has organized the next tender bearing the reference number REF-35413-07-05-2022. Its object is "Reconstruction of construction facilities in Military Department No. 1010, Vau i Dejës, Shkodër", with a limit fund of 27,769,672 new ALL without VAT or about 330 million old ALL with VAT.

Beyond the high figure that has been requested for reconstruction, the wonders begin the moment the relevant documents of this procedure are browsed. It is noted that only 3 companies participated. But surprisingly, the winner was the firm that gave the highest bid from all the other participants.

It is about the merger of the operators "BEQIRI" owned by Neim Beqiraj and "METEO" owned by Eral Myftaraj. These have offered the value of 26,337,607 new ALL without VAT or about 316 million old ALL with VAT. Not only that, but this winning value is almost the same as that of the limit fund, namely 94.84% of it.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit