Çmimet e larta të karburanteve/ Shqiptarët “braktisin” makinat

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 22.09.2022, 10:55

Rritja e çmimeve të karburanteve ka bërë që shqiptarët të braktisin makinat. Çmimet e larta të naftës, benzinës e gazit kanë ndikuar në marrëdhënien e qytetarëve me makinat.

Për vitin 2022, sipas të dhënave të DPSHTRR, raportohet se shqiptarët po blejnë më pas makina se në vitin 2021.

Për 8-mujorin e parë të 2022, numri i automjeteve të regjistruara është 12% më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar.

Në muajt Janar-Gusht janë regjistruar 41,220 mjete.

Si zgjidhje alternative për t'u shpëtuar çmimeve të larta të karburanteve, qytetarët kanë zgjedhur biçikletën, skuterat apo lëvizjen në këmbë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit