Qeveria:Mësimi me prani fizike është në interes të nxënësve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.09.2022, 20:05

Qeveria tani për tani nuk po mendon për zgjatje të pushimit dimëror dhe nuk ka ndonjë plan për mësim online gjatë dimrit, tregoi sot zëdhënësi i Qeverisë Dushko Arsovski, duke theksuar se në seancës e djeshme as nuk është hapur kjo temë.

Kjo përgjigje doli nga pyetje rreth kërkesës së disa komunave, përfshirë 9 komunave të rajonit të Pollogut, të cilat kërkuar zgjedhje të pushimit dimëror në shkolla me qëllim kursimin e energjisë elektrike, që komunat ta ndjejnë më pak marrën financiare nga kriza energjetike.

“Qeveria mbetet e përkushtuar në tejkalimin e sfidave që i shkakton kriza energjetike dhe është në komunikim me të gjitha palë e përfshira, përmes Ministrisë së Arsimit. Duam të informojmë se nuk ka ndryshim në mënyrën e realizimit të mësimit me prani fizike në shkollat fillore dhe të mesme”.

“Organizimi në lidhje me harxhimet për ngrohje të shkollave është në kompetencë të komunave, respektivisht vetëqeverisjes lokale dhe për këtë nga Ministria e Arsimit paguhen dotacione andaj vlen të thuhet se ato janë përgjegjës dhe gjithsesi në interes të nxënësve – mësim me prani fizike”- deklaroi Dushko Arsovski, Zëdhënës i Qeverisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit