Faqja e internetit e Ministrisë së Arsimit ende jashtë funksionimit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.09.2022, 15:51

Faqja e internetit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës është ende në funksion pasi u hakerua më 9 shtator. Në 12 ditët e fundit është shkëputur plotësisht dhe nuk ka qasje në të.

Nga kjo ministri thonë se po punohet për riaktivizimin e tij, por nuk specifikojnë se kur pritet.

Është raportuar se faqja (www.mon.gov.mk) është sulmuar nga ekipi grek i hakerëve “Netwatchers”. Më pas Ministria njoftoi se është në komunikim me QIRT-Qendrën Kombëtare për Incidentet Kompjuterike pranë Agjencisë së Komunikimeve Elektronike, ku është raportuar rasti dhe nga ku presin, me mbështetjen e Ministrisë së Brendshme, të ndërmarrin veprime konkrete për gjeni vendndodhjen dhe burimin e sulmeve.

“Ndërkohë, shërbimi i IT-së i MAS-it me mbështetjen e bashkëpunëtorëve të jashtëm po ndërmerr veprime për forcimin e sigurisë së faqes së internetit, pas së cilës ajo do të aktivizohet sërish”, njoftoi MASH më 10 shtator.

Ministria më pas bëri me dije se nuk ka arsye për t’u shqetësuar për shkarkimin e supozuar të bazave të të dhënave të qytetarëve, sepse në ueb-faqen, siç ishte paralajmëruar – “nuk ka baza të tilla të të dhënave dhe ka karakter informativ”. Ndërkohë, informacionet për aktivitetet e Ministrisë mund të ndiqen në faqen e saj në Facebook.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit