Vuçiq: Edhe një vend po e tërheq njohjen e Kosovës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.09.2022, 11:46

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në një konferencë për mediat serbe, të cilën e ka organizuar në Nju Jork, ka pretenduar se edhe një vend është i gatshëm “të tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës”.

“Dua të them se kam lajme të mira për qytetarët e Serbisë. Mora edhe një notë për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës”, ka thënë Vuçiq.

“Unë vetëm dua t’u them qytetarëve të Serbisë se kjo është edhe një dosje më shumë në kasafortën e shtetit tonë, ne kemi edhe një notë më tepër, kështu që po forcojmë dhe fuqizojmë pozitën tonë, të paktën në këtë organizatë, dhe do të vazhdojmë të punojmë në të dhe do të luftojmë por do të heshtim për sa kohë që ata të mos fillojnë të hyjnë në disa institucione të reja dhe në momentin që do të fillojnë, ata do të habiten nga numri i vendeve që mendojnë ndryshe dhe se kjo është shumica e qartë që kemi sot në OKB. A do të na ndihmojë kjo të shmangim të gjitha presionet dhe problemet me të cilat do të përballemi – nuk do të ndihmojë, por kjo është krejt ajo çfarë mund të bëjmë”, ka pretenduar presidenti serb.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit