Veliaj gostit pronarin e BOLV OIL me 215 milionë për blerje mjetesh transporti

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.09.2022, 22:11

Bashkia Tiranë prej kohësh është njëri nga ato institucione vendore që jep tendera me vlera ndër më të lartat. Pavarësisht se komuniteti mund të ketë nevoja emergjente, fokusi i bashkisë në tenderin konkret duket se është që të blejë makineri transporti të reja akull, prodhim i vitit 2021-2022.

Duket se kjo bashki nuk e ka patur fare parasysh krizën ekonomike, energjitike, çmimet e larta të ushqimeve e të karburantit, e cila ka krijuar probleme në shumë familje të shtresës së mesme dhe të varfër në Shqipëri.

Pasi në rastin konkret shpenzimet mund të uleshin duke blerë mjete të përdorura të prodhuara disa vite më parë për të ulur kostot dhe për t’i drejtuar paratë ndaj programeve sociale në ndihmë të komuniteteve më të dobëta.

Por duket se ky është një rast “qoke” i pastër i Veliajt ndaj pronarit të Bolv Oil, Behar Çukaj. Më konkretisht bëjhet fjalë për tenderin me numër reference REF-37530-07-29-2022 dhe me objekt “Blerje mjete transporti”.

Tenderi është organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik Tiranë, institucion në varësi të bashkisë. Fondi limit është llogaritur 18,434,333 lekë të reja pa TVSH ose rreth 221 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Duke shfletuar dokumentacionin përkatës të tenderit, thuhet se në të ka marrë pjesë vetëm një operator ekonomik, përkatësisht bashkimi i operatorëve “INPLY” dhe “AUTOVISION” me ofertë 17,986,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 215 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Rezulton se pronar i “AUTOVISION” është BOLV-OIL SHA në pronësi të Behar Çukaj. Dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar shtohen më tej kur shikohet se vlera fituese është sa 97.56% e fondit limit te tenderit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit