Rakip Suli shpall fitues për 120 milionë, të akuzuarin nga prokuroria për vjedhjen e zhavorrit të lumit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.09.2022, 20:39

Skandalet nuk kanë fund në Shqipëri dhe për sa kohë autoritetet që kanë për detyrë të hetojnë “flenë gjumë”, të pabërat do të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Rakip Suli i Bashkisë Kamëz është personi i rradhës i cili vazhdon të bëjë çudira me tenderat që jep institucioni që drejton.

Në rastin konkret përveç parregullsive në tender, i shtohet edhe fakti se njëri nga fituesit është akuzuar nga prokuroria për vjedhjen e zhavorrit të lumit. Bëhet fjalë për shtetasin Hajredin Ukperaj, administrator dhe pronar i subjektit DENIS-05. Ky person u akuzua zyrtarisht nga prokuroria në vitin 2018 se bashkë me disa biznesmenë të tjerë kishte vjedhur zhavorrin e lumit Shushicë në Vlorë.

Madje konkretisht akuzat ndaj tij ishin tre: “Shkatërrim të pronës me mjete të tjera”, “Fallsfikim të dokumentave” dhe “Ndërtim të paligjshëm”. Por duket se ky fakt nuk i ka bërë aspak përshtypje Rakip Sulit dhe nuk ka hezituar ta shpallë fitues. Jo vetëm kaq, por në fakt rezulton se një tjetër firmë pjesëmarrëse ka ofruar vlerë më të ulët sesa fituesi, por nuk është marrë në konsideratë nga Bashkia Kamëz.

Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-37515-07-29-2022 dhe me objekt “Ndërtim Rruga “Haki Taho” Paskuqan 1”. Fondi limit i tij është 11,829,704 lekë të reja pa TVSH ose rreth 140 milionë lekë të vjetra me TVSH. Në këtë procedurë kanë marrë pjesë 7 firma, nga të cilat siç përmendëm është shpallur fituese firma DENIS-05 në pronësi të Hajredin Ukperaj e cila ka garuar së bashku me firmën tjetër XHAST në pronësi të shtetasit Agim Kraja. Këto firma u shpallën fituese për vlerën 9,866,700 lekë të reja pa TVSH ose rreth 118 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit