SHBA kërkon që vendimi për reciprocitetin të shtyhet për 30 ditë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 31.07.2022, 23:49

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovennier, ka bërë të ditur se ka përfunduar takimin me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

”Një nga arsyet që u takova me presidenten Osmani dhe kryeministrin Kurti qe, për t’u thënë që duhet ta shtyjnë për 30 ditë zbatimin e vendimit të reciprocitetit, sepse ka mospajtime dhe dezinformata sa i përket këtij vendimi”.

”Ne do të presim përgjigje prej qeverisë, lidhur me këtë kërkesë”, ka thënë ai.

Hovenier ka thënë se dy vendimet që janë marrë, janë në kuadër të marrëveshjes që janë nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë dhe sipas tij s’ka asgjë për t’u shqetësuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit