Gjatë ditës dihet se sa do rritet çmimi i energjisë elektrike në Maqedoni

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.06.2022, 12:15

Komisioni Rregullatori i Energjetikës po bën përllogaritjet përfundimtare se sa do të jetë rritja e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku.

Është e sigurt vetëm se rritja do të jetë 10 deri mbi 10 për qind.

Kompanitë energjetike kanë treguar kosto shumë të larta, por, sipas presidentit të ERC-së, nuk do të njihen të gjitha.

Ekspertët pajtohen se rryma do të jetë më e shtrenjtë, sepse çmimi po rritet në tregun botëror, por është mirë që do të zhvlerësohet, pra do të jetë më e ulët se realja.

Faturat familjare nga muaji i ardhshëm do të ndahen në 4 blloqe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit