Najçevska: Riemërtimi “maqedonas të veriut” është shkelje e ligjit ndërkombëtar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.06.2022, 09:30

Profesoresha Mirjana Najçevska në profilin e saj në Facebook, ka reaguar ndaj përdorimit të termit “maqedonas të veriut”.

“Sipas nenit 1 të Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike, të gjitha kombet kanë të drejtën e vetëvendosjes. Maqedonasit kanë vendosur ta konsiderojnë veten si një popull më vete dhe nuk ka vend për debat.

“Maqedonasit e veriut” është gjithashtu shkelje e e drejta ndërkombëtare. Mungesa e reagimit të duhur ndaj këtij lloj poshtërimi nga autoritetet dhe zyrtarët e lartë në Maqedoninë e Veriut është e papranueshme”, ka shkruar ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit