Kasami: Nëse nuk hapen bisedimet, të shkohet në zgjedhje

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.06.2022, 19:32

Për lëvizjen Besa çdo propozim është i pranueshëm që do të ti hap rrugën Maqedonisë për hapjen e Bisedimeve për në BE, sipas Kasamit mjafton që të dyja vendet të bien dakord.

Kasami thotë se nëse kjo qeveri qëndron mbi bazën e anëtarësimit në BE edhe nëse kjo nuk ndodh është një arsye më tepër që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. “Sa i përket zgjidhjes së ofruar për zgjidhjen e procesit integrues ne si lëvizje Besa kemi thënë se jemi për çdo zgjidhje e cila do të hap rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë së veriut në Bashkimin evropian , duhet të jetë një propozim i koordinuar me të dyja vendet edhe unë besoj si I tillë edhe unë besoj se toleron edhe ndryshime që do të bëhen në të dy vendet edhe si zgjidhje për ne është i pranueshëm”.

“Kjo qeveri qëndron mbi bazën e ofertës që e ka bërë për bashkimin evropian apo për hapjen e negociatave edhe kjo nëse nuk ndodh këtë muaj vlerësojmë se është edhe një agrumet që duhet të shkohet në zgjedhje të parakohshme”, deklaroi Bilall Kasami – kryetar i Lëvizjes Besa.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit