Axhenda që po varfëron popullin/ Rikonstruktimi i Ukrainës do i kushtojë Europës 1.1 Trilion $

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 23.06.2022, 00:21

“Rindërtimi i Ukrainës mund të kushtojë 1.1 trilion dollarë”,-thotë kreu i EIB (Bankës Europiane të Investimeve).

Ukraina mund të ketë nevojë për 1 trilion euro (1.1 trilion dollarë) ndihmë nga jashtë për të riparuar dëmet e shkaktuara nga pushtimi i Rusisë, sipas shefit të Bankës Evropiane të Investimeve, Werner Hoyer.

“Kam thënë trilion, sepse pashë shifra në hapësirën publike që i konsideroj krejtësisht joreale kur shikoj nivelin e shkatërrimit” në Ukrainë, tha Hoyer, i cili drejton krahun huadhënës të Bashkimit Evropian.

Evropa "do të duhet të luajë rolin më të madh" në këtë përpjekje, tha ai në një konferencë shtypi në Frankfurt.

Çmimi vjen pasi udhëheqësit e BE-së janë planifikuar të takohen të enjten dhe të premten në Bruksel për të diskutuar planin e rindërtimit të Ukrainës dhe ofertën e saj për anëtarësim në bllok.

Komisioni Evropian fillimisht propozoi paketën e fundit të ndihmës në mes të majit për të mbuluar një pjesë të nevojave financiare të Ukrainës prej rreth 5 miliardë euro në muaj.

EIB (Banka Europiane e Investimeve) mund të luajë një rol qendror në kanalizimin e parave nga BE-ja në vendin e shkatërruar nga lufta. Është kanali i preferuar i qeverisë gjermane për miliarda euro që pritet të rrjedhin nga blloku europian, raportoi Bloomberg muajin e kaluar.

Hoyer tha gjithashtu se aktualisht po kërkon të ricaktojë angazhimet e EIB me vlerë 1 miliard deri në 1.5 miliardë euro për përpjekjet e rindërtimit të Ukrainës. “Kjo gjë mund të marrë miratim që në fillim të kësaj jave”,-tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit