Botërori 2022/ Kush bën seks jashtë martese, 7 vite burg

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.06.2022, 21:24

Kupa e Botës ka qenë gjithmonë një festë e sportit. Megjithatë, tifozët dhe entuziastët nga e gjithë bota do të duhet të përballen me një sërë rregullash shumë strikte që duhen respektuar gjatë turneut Katar 2022. Një situatë në të cilën FIFA është përshtatur në mënyrë të pashmangshme. Mjafton të thuhet se, sipas asaj që raporton Daily Star, seksi do të ndalohet zyrtarisht nga turneu, përveç çifteve të martuara.

Pra, nuk do të lejohen jo vetëm grumbullimet e alkoolit, por edhe aventurat e një nate. Në rast mosrespektimi të rregullave, përgjegjësit do të dënohen me shtatë vjet burg. Kjo situatë ka krijuar një shqetësim të fortë te organet ligjzbatuese britanike, të cilët janë të vetëdijshëm se tifozët në Kanalin e Katarit mund të përballen me ndëshkime shumë të rënda për gjërat e përditshme, të cilat gjetkë konsiderohen normale, para dhe pas ndeshjeve. Një burim policor tha: "Seksi nuk është i mundur, nëse nuk jeni të martuar. Sigurisht që nuk do të ketë aventura për një natë në këtë turne. Tifozët duhet të përgatiten."

Arsyeja e kësaj situate? Seksi jashtë martese dhe homoseksualiteti janë të paligjshme në Katar, ku do të mbahet turneu, dhe secili dënohet me një dënim deri në shtatë vjet burg. FIFA theksoi se të gjithë janë të mirëpritur në Katar, por shqetësimi është gjithashtu i fortë pasi raportohet për tifozë me mbiemra të ndryshëm, pra jo të martuar, të cilët janë bllokuar në momentin e rezervimit, me pamundësi për të ndarë dhomën e hotelit.

Burimi: FANPAGE | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit