Pilulat e drogës mund të përdoren për të ndihmuar çiftet të bien në dashuri

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 10.06.2022, 21:03

Një ekspert beson se 'drogat e dashurisë' që mund t'i ndihmojnë njerëzit të gjejnë dashuri, ose t'i mbajnë çiftet të dashuruar në kohë të vështira, janë 'në horizont'.

Barnat që përmbajnë një dozë oksitocine – të quajtur "hormoni i përqafimit" – ose edhe sasi të vogla të drogërave MDMA mund të shiten për t'i ndihmuar njerëzit të ndihen më të prirur ndaj dashurisë ose për të mbajtur gjallë shkëndijën në marrëdhëniet afatgjata.

Antropologia Dr Anna Machin, e Universitetit të Oksfordit, ka shpjeguar se disa ilaçe ndihmojnë në përsëritjen e efektit të rënies në dashuri në tru dhe se të ashtuquajturat "droga dashurie" mund të jenë të disponueshme në të ardhmen.

Duke folur gjatë Festivalit të Shkencës në Cheltenham, ajo tha: "Ka shumë pyetje etike... por drogat e dashurisë janë sigurisht në horizont."

Dr Machin vazhdoi: “Ne dimë mjaftueshëm tani për neurokiminë e dashurisë për të sugjeruar ndoshta disa gjëra që mund të merrni për të rritur aftësitë tuaja për të gjetur dashurinë – ose për të rritur mundësinë që të qëndroni të dashuruar kur të bëhet paksa e ndërlikuar. ”

Dhe Dr Machin beson se, nëse administrohet siç duhet, oksitocina mund të japë një nxitje të vërtetë edhe për ata që kërkojnë dashuri. Ajo tha: "Kjo mund t'i ndihmojë njerëzit të bëhen më të sigurt kur takohen dhe t'i ndihmojë ata të bien në dashuri."

Ideja për të nxjerrë një "ilaç dashurie" mund të duket si diçka nga një përrallë, por Dr Machin beson se ka një shans të fortë që ato të jenë të disponueshme brenda dhjetë viteve të ardhshme.

Burimi: UNILAD | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit