Fenomen i rrallë/ Katër planetë do të rreshtohen në qiell pas shiut të meteorëve

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 22.04.2022, 18:20

Një shtrirje planetare do të ndodhë mëngjesin e së dielës më 24 prill.

Sipas mediave të huaja, katër planetë do të rreshtohen para agimit. Rreshtimi i këtij lloji ka ndodhur për herë të fundit në 2005.

Four Planets To Align In Sky On Sunday Following Lyrid Meteor Shower

Planetët që do të rreshtohen janë Jupiteri, Venusi, Marsi dhe Saturni.

Rare alignment of planets to light up night sky for first time in over a  thousand years | 7NEWS

Këto lloj shtrirjesh quhen parada planetare. Ndërkohë, Mërkuri do të jetë planeti i pestë që do t'i bashkohen "paradës" gjatë verës.

A Perfect Planetary Parade Ushers-In A Moon-Free Meteor Shower: What To See  In The Night Sky This Week

Ndërsa planetët nuk do të shkëlqejnë si yjet rreth tyre, ata do të jenë ende në gjendje të shihen pa teleskop apo pajisje të tjera.

Nëse nuk mund të prisni deri atëherë, mund të qëndroni jashtë ose pranë dritares në orët e para të së shtunës, 23 prill, sepse pritet të ndodhë një shi meteorësh.

Your guide to stars and planets to scan the skies for in April | Radio  Boston

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit