Koreanët mund të bëhen një vit më të rinj, sipas një propozimi të ri

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20.04.2022, 13:52

Njerëzit në Korenë e Jugut mund të bëhen një vit më të rinj sipas një propozimi të ri që synon të standardizojë sistemin zyrtar të moshës.

Aktualisht, Koreja e Jugut ka disa mënyra për të numëruar moshën e dikujt, me mënyrën e njohur ndërkombëtarisht të plakjes së njerëzve sipas ditëlindjeve që është vetëm një nga shumë mënyrat.

Korean People Could Become A Year Younger Under New Proposal

Foshnjave u jepet një moshë zero kur ata lindin, duke fituar një vit çdo 1 janar. Për shembull, një foshnjë e lindur në dhjetor të vitit 2020 ishte dy vjeç deri në janar 2022.

Një tjetër sistem është ai i “moshës koreane”, i cili përfshin individët që konsiderohen një vjeç në lindje, përpara se të shtohet një vit tjetër në fund të vitit, pavarësisht datës së tyre aktuale të lindjes.

Korean People Could Become A Year Younger Under New Proposal

Sipas mediave të huaja, tani megjithatë, zyrtarët po kërkojnë ta heqin krejtësisht këtë të fundit, që do të thotë se njerëzit mund të bëhen papritur një vit më të rinj në letra nëse presidenti i vendit, Yoon Suk-yeol e miraton.

Ekspertët përgjithësisht bien dakord mbi avantazhet administrative të heqjes së sistemit, por janë të ndarë për atë se çfarë do të thotë masa e re për shoqërinë.

Korean People Could Become A Year Younger Under New Proposal

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit