Më i mirë se Anjshtanji! 12-vjeçari britanik është fëmija më i zgjuar në botë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 29.12.2021, 10:16

Një nxënës i shkollës britanike është zyrtarisht një nga fëmijët më të zgjuar në botë, pasi ka marrë rezultatin maksimal në një test ‘Mensa’, duke shënuar pikë edhe më shumë se Albert Einstein.

Barnaby Swinburn, 12 vjeç, nga Bristol, tani është pranuar në klubin me IQ të lartë pasi shënoi pikët më të larta të mundshme për një djalë të moshës së tij, 162. Ajnshtajni kishte një IQ prej 160. Prindërit krenarë Ghislaine dhe Christopher Sëinburn thanë se djali i tyre tashmë ka zgjedhur kursin e tij universitar në programimin kompjuterik.

Mamaja e tij tha:

Matematika është diçka në të cilën Barnaby ka spikatur gjithmonë sepse i pëlqen, marrja e testit Mensa ishte ideja e tij. Ne nuk e shtyjmë atë të bëjë asgjë, ai i mori të gjitha vendimet e tij për këtë.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit