Del në ankand SMS-ja e parë në botë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 19.12.2021, 07:40

Mesazhe të panumërta me tekst po dërgohen çdo ditë në WhatsApp dhe në e-mail, por a e dini se cili ishte mesazhi që u dërgua në një celular për herë të parë në botë. Nëse jo, mësojeni se sms-ja e parë në botë është dërguar 30 vjet më parë në vitin 1992. Ky mesazh është i veçantë edhe sot, i cili është ruajtur. I njëjti mesazh është nxjerrë në ankand më 21 dhjetor.

Historia e mesazhit të parë:

Vodafone ishte kompania e parë që mori mesazhin e parë me tekst në botë nga numri. Dërguesi i këtij mesazhi ishte gjithashtu një punonjës i Vodafone. Mesazhi i parë me tekst u dërgua nga inxhinieri Neil Papworth tek Richard Jarvis në Newbury, Workshire. Mesazhi i parë u dërgua më 3 dhjetor 1992. Papworth, 22 vjeç, ishte duke punuar në shërbimin e mesazheve të shkurtra (SMS) për Vodafone. Mesazhi i parë nga Papworth u dha në lidhje me urimet e Krishtlindjeve. Në këtë mënyrë ai u bë mesazhi i parë me tekst në botë. Ky mesazh kishte 14 karaktere.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit