Pse njerëzit po rrezikojnë jetën për të mbërritur në Angli?

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 25.11.2021, 12:14

Ditën e djeshme në Kanalin Anglez, pranë Calais ndodhi një nga tragjeditë më të mëdha të muajve të fundit. Të paktën 27 persona humbën jetën (disa media të tjera ndërkombëtare raportojnë se numri i viktimave ishte 31) në përpjekje për të shkuar në Angli. Ata ishin nisur nga brigjet franceze me gomone por ajo u përmbyt gjatë rrugës. Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha se kjo ishte ngjarja me më shumë viktima në Kanal, pasi bëri mbledhjen e të gjitha të dhënave.

Sa njerëz udhëtojnë drejt Anglisë?

Numri i njerëzve që kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit është tashmë trefishi i totalit për të gjithë vitin 2020. Më shumë se 25,700 njerëz kanë bërë udhëtimin këtë vit, sipas të dhënave të përpiluara nga Press Association. Si është zhvilluar kriza e emigrantëve? Pse emigrantët duan mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar? Shumë prej tyre po ikin nga rreziku dhe persekutimi në vendet e tyre.

Aktivistët kundër imigracionit gjithmonë pretendojnë se shkojnë atje, në vend që të qëndrojnë në Francë. Por realiteti është se ata marrin më pak përfitime në MB sesa në Francë, 39,63 £ në javë krahasuar me 43,50 £ në javë. Por punët në tregun e zi janë shumë më të gatshme në MB për migrantët e paligjshëm në vende të tilla si dyqane, lavazhe makinash etj.

Faktorë të tjerë të rëndësishëm tërheqës janë të kesh anëtarë të familjes tashmë në MB dhe të jenë në gjendje të flasin gjuhën angleze. Emigrantët gjithashtu e dinë se nuk mund të kthehen në Francë ose në një vend tjetër të sigurt. Që nga Brexit, rregullorja e Dublinit, e cila lejoi Mbretërinë e Bashkuar të kthejë një emigrant në vendin e parë të hyrjes në BE, nuk zbatohet më.

Nga vijnë ata?

Ata që tentojnë të kalojnë janë vërejtur se vijnë nga një sërë vendesh, duke përfshirë Iranin, Irakun, Sirinë, Afganistanin, Taxhikistanin, Kuvajtin, Turqinë, Palestinën, Egjiptin, Eritrenë, Etiopinë, Sudanin, Sudanin e Jugut, Jemenin, Guinenë, Malin, Çadi, Somalia, Nigeri, Libia dhe Shqipëria. Disa prej tyre kanë paguar deri në 10,000 £ për të kaluar ilegalisht në vend. Të fshehur shpesh në pjesën e pasme të kamionëve deri në kufirin me Evropën, ato priren të mbahen në “shtëpi të sigurta” në Bullgari përpara se të vendosen në kamionë të tjerë që shkojnë për në Evropën Perëndimore.

Pse ata rrezikojnë jetët e tyre?

Debbie Busler, drejtuese e mbështetjes për refugjatët në Kryqin e Kuq Britanik, thotë se ka shumë “arsye të dhimbshme” pse njerëzit largohen nga vendet e tyre. Shumë po ikin nga konflikti ose po i shpëtojnë persekutimit politik, fetar ose seksual. Ajo thotë: “Shumë njerëz janë aq të dëshpëruar për të lënë vendin e tyre dhe për të arritur në sigurinë, saqë janë të përgatitur të rrezikojnë jetën e tyre. Të rrezikosh jetën e tyre është më mirë se ajo nga e cila po ikin.

Çfarë ndodh kur njerëzit arrijnë në MB?

Shumica dërrmuese e anijeve kapen nga Forcat Kufitare ose RNLI, ndërsa disa arrijnë të zbresin në plazhe. Pothuajse të gjithë emigrantët (98% midis janarit dhe shtatorit 2020) kërkojnë azil. Ky proces mund të marrë shumë kohë për t'u përfunduar, ndoshta disa muaj ose vite pritje për një vendim.

Sa vdesin?

Para ditës së djeshme, 82 azilkërkues besohet se kanë vdekur në Evropë këtë vit, sipas Projektit të Migrantëve të Zhdukur. 1644 të tjerë vdiqën duke u përpjekur të kalonin Mesdheun nga Afrika Veriore. Shumica e vdekjeve ishin nga mbytja.

Burimi: Skynews | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit