“Anglia të ketë kujdes!” DailyMail lavde Armando Brojës: Produkt i Chelsea që përdor të dyja këmbët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.11.2021, 17:44

Sot në mbrëmje, në orën 20:45 Shqipëria do të zbresë në Wembley ku do të luajë ndaj Anglisë. Prestigjozia britanike "DailyMail" i ka kushtuar një artikull të veçantë Shqipërisë dhe talentit Armando Broja i cili është lindur dhe rritur në Britani. "DailyMail" ka shkruar për karakteristikat kryesore të Brojës dhe përmend faktin se ai ka idhull Ronaldo fenomenin se është i aftë të përdorë të dyja këmbët për të finalizuar një aksion.

Artikulli i plotë:

Shqipëria, me 15 pikë nga tetë ndeshje po shijon sezonin e saj më të mirë ndonjëherë në kualifikimet e Kupës së Botës dhe përparimi i saj është ndihmuar nga shfaqja e një sulmuesi të ri të lindur në Slough dhe i rritur në akademinë e Chelseat. Armando Broja mbushi 20 vjeç në shtator. Ai lindi në Berkshire nga prindër shqiptarë vetëm pesë ditë pasi Anglia e Sven Goran Eriksson mundi Shqipërinë 2-0 në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës në Newcastle, me golat e Robbie Fowler dhe Michael Owen. Broja është huazuar në Southampton këtë sezon me dy gola në tre paraqitjet e tij të fundit. Shefi i Saints, Ralph Hasenhuttl thotë për Brojën:

Southampton sign teenage striker Armando Broja on loan from Chelsea | Chard  & Ilminster News

Ai është paksa një startues i ngadalshëm. Duhet ta shtyni pak. Dy javët e para kërkoja atë që ai kishte për të dhënë dhe nuk pashë shumë, të them të drejtën. Kështu që unë pata disa biseda shumë serioze me të për t'i thënë se çfarë dua të shoh dhe tani ai po lëviz në atë drejtim. Është mbresëlënëse se sa shpejt mëson dhe dëshiron të bëjë më mirë. Ai na jep cilësi që nuk i kishim.

Broja është i gjatë 1.90 atletik, me një ndryshim ritmi dhe gatishmëri për të vrapuar pas mbrojtjes. Ai ka një sy për qëllimin dhe aftësinë për të përfunduar me këmbë ose me kokë. Ronaldo braziliani është idhulli i tij. Sapo babai i tij Xhevahir e prezantoi me klipet në internet, ai filloi të përpiqej të modelonte lojën e tij sipas brazilianit. Tashmë këtë sezon, ai ka shtatë gola në 13 paraqitje për klubin dhe kombëtaren duke përfshirë edhe golin e vetëm në secilën prej dy ndeshjeve kualifikuese të Shqipërisë kundër Hungarisë.

The striker has scored twice since being loaned to Southampton from Chelsea this season

Si e gjeti Chelsea atë? Ai filloi të luante për Burnham Juniors në Berkshire. Kishte interes nga Reading dhe Fulham, por Broja luajti për dy sezone me Tottenhamin përpara se të impresiononte në ndeshjet e tyre U 9 kundër Chelsea. Si një mbështetës i Chelseat, ai ra dakord me padurim për një ndryshim dhe u zhvillua ndërsa kalonte nëpër grupmoshat. Frank Lampard i dha atij një debutim për seniorin si nënshkrues i vonë për Olivier Giroud në një fitore 4-0 ndaj Evertonit, ditë përpara bllokimit të parë në Mars 2020.

He is tall, athletic and can score with either feet - modelling his game on Brazilian Ronaldo

NJË SEZON NË HOLLANDË…

Sezonin e kaluar e kaloi në huazim te Vitesse Arnhem, ku ai i ndihmoi ata të përfundonin në vendin e katërt për t'u kualifikuar në Evropë. Ata arritën gjithashtu në finalen e Kupës së Holandës dhe goli i tij me kokë siguroi fitoren në gjysmëfinale kundër VVV-Venlo. Broja e mbylli vitin e tij në futbollin holandez me 11 gola, më pas u kthye në Chelsea ku shënoi tre në parasezon. Ai nënshkroi një marrëveshje të re pesëvjeçare në Stamford Bridge në korrik, përpara se të shkonte në St Mary's në huazim.

Broja fired in 11 goals on loan at Vitesse last season to help them qualiy for Europe

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit