Albanian Post gives the tender of 130 million to the firm with a criminal convict administrator

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 30.09.2021, 21:08

There is not a day that we do not face wonders in Albania. They even happen so much that they have already become routine and only impress us if something normal happens. As in any field, even in tenders it is the same story about wonders, you can find them everywhere and anytime. But this case that we will present today goes beyond the already common "irregularities" of tenders.

It is a procurement procedure of Posta Shqiptare that bears the reference number REF-94383-04-30-2021. This tender has as object "Production of Stamp Emissions for 2021" with a limit fund of 11,405,250 new ALL without VAT. According to the documentation of this procedure, it is seen that 4 companies participated, respectively:

Dynamicx GROUP – 7,947,750.00: Disqualified KRISTALINA.KH – 9,320,500.00 Disqualified ALBDESIGN PSP – 9,442,250.00 Disqualified ADEL CO – 10,928,250.00 Qualified

It is clearly noticed that the Albanian Post has declared the company that has given the highest bid as the winner. If we make a difference between it and the firm that has given the lowest value, it is about almost 35 million old ALL with VAT. At best this money is a net loss for the income of this institution. But this is not the only problem.

According to a document available to Joq Albania, it turns out that the administrator and owner of the winning company ADEL CO has been convicted of criminal offenses. Not only that but in the document submitted in the tender, this firm has stated that there is no convicted administrator, which in the best case is untrue information. And yet, to everyone's surprise, Posta Shqiptare has decided that this company will be declared the winner. Let's wait if SPAK will find anything compromising in this tender, but seeing how it has acted so far it is no surprise if it does not take any action.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit