Ergys Verdho of KESH does not know how to stop, 1.8 billion for R&T company alarm system

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.09.2021, 21:02

Ergys Verdho, the former director of ARA (ARRSH), seems to have taken diligently the fact of changing the institution. New places, but old habits, one would say. Although he has already been in charge of Albanian Electric Power Corporation (KESH), he has not forgotten the "habit" of tenders at the level of billions. In this case it is a tender procedure which raises some doubts.

More specifically, we are talking about the tender with reference number REF-02480-08-09-2021 and with the object "Installation / expansion of the alarm system in the dams of the Drin river cascade, phase II". The limit fund of this procurement procedure is 150,000,000 new ALL without VAT. Researching the publicly available data of this tender, it is noticed that only two companies participated in it.

The first is "R&T" sh.pk owned by the citizen Renis Tërshana, which has offered 147,281,100 new ALL without VAT or about 1.8 billion old ALL with VAT. The second is the company "Intracom Telecom Albania" owned by Intracom Telecom and under the administration of the citizen Georgios Blekas. It turns out that this company has not presented any economic value offered. This is an element that raises doubts that we are dealing with a predetermined winner from the beginning, because only two companies participated, one of which did not offer any value at all.

As a result, the winner was the company "R&T" worth almost 1.8 billion old including VAT. On the other hand, it turns out that this value is almost identical to the value of the limit fund, respectively as much as 97.18% of it.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit