Ergysi i KESHIT nuk di të ndalet, 1.8 miliardë për sistem alarmi kompanisë R&T

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 23.09.2021, 22:14

Ergys Verdho, ish drejtori i ARRSH-së, duket se e ka marrë me zell faktin e ndërrimit të institucionit. Vende të reja, por zakone të vjetra, do të thonte dikush. Edhe pse ka kaluar tashmë në krye të Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, nuk e ka harruar “zakonin” e tenderave në nivele miliardash. Në rastin konkret bëhet fjalë për një procedurë tenderimi e cila ngjall disa dyshime.

Më konkretisht e kemi fjalën për tenderin me numër reference REF-02480-08-09-2021 dhe me objekt “Instalimi/zgjerimi i sistemit të alarmit në digat e kaskadës së lumit Drin, faza II”. Fondi limit i kësaj procedure prokurimi është 150,000,000 lekë të reja pa TVSH. Duke hulumtuar në të dhënat publikisht të disponueshme të këtij tenderi, vihet re se në të kanë marrë pjesë vetëm dy kompani.

E para është “R&T” sh.p.k në pronësi të shtetasit Renis Tërshana, e cila ka ofruar 147.281.100 lekë të reja pa TVSH ose rreth 1.8 miliardë lekë të vjetra me TVSH. E dyta është kompania “Intracom Telecom Albania” në pronësi të Intracom Telecom dhe nën administrimin e shtetasit Georgios Blekas. Kjo kompani rezulton se nuk ka paraqitur fare vlerë ekonomike të ofruar. Ky është një element i cili ngjall dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar që në fillim, për shkak se kanë marrë pjesë vetëm dy kompani, nga të cilat njëra nuk ka ofruar fare vlerë.

Për rrjedhojë fituese është shpallur kompania “R&T” me vlerë gati 1.8 miliardë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Nga ana tjetër rezulton ndërkohë se kjo vlerë është thuajse identike me vlerën e fondit limit, përkatësisht sa 97.18% e saj.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit