Lalit i ikën “tepeleku”, harxhon 700 milionë për pistë vrapi

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2021, 22:12

Një tjetër tender i institucioneve të Bashkisë Tiranë tërheq vëmendjen. Duket se pas pushimeve të verës, tashmë ka filluar përsëri etja për milionat dhe miliardat e lekëve të shqiptarëve. Në rastin konkret kemi të bëjmë me një tender mjaft të dyshimtë të Bashkisë Tiranë të organizuar nëpërmjet Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, institucion në varësi të Erion Veliajt. Bëhet fjalë për tenderin me objekt “Pistë Vrapi në PMLAT”.

Procedura në fjalë që mban numrin e referencës REF-02400-08-06-2021 ka si fond limit vlerën prej 58,332,778 lekë të reja pa TVSH. Tenderi konsiderohet i dyshimtë pasi në garë kanë marrë pjesë vetëm tre kompani ku secila ka ofruar thuajse vlerë të njëjtë me garuesit e tjerë. Ky fakt në praktikën ndërkombëtare të tenderave ngjall dyshime të forta se kemi të bëjmë me një tender manipulativ ku me shumë mundësi fituesi ka qenë i paracaktuar.

Më konkretisht në tender kanë marrë pjesë firmat “LALA” me vlerë 58,314,884 lekë të reja pa TVSH, “NAIM 2020” me vlerë 58,325,961 lekë të reja pa TVSH dhe “G .A . C” me vlerë 58,132,777 lekë të reja pa TVSH. Shihet qartë se vlerat që tre kompanitë kanë ofruar, janë thuajse të njëjta. Për “kronikë” fitues është shpallur kompania “G .A . C” në pronësi të Klodian Alimadhit dhe Hajrie Cinga. Kjo e fundit është vajza e “bossit” të kompanisë SHANSI INVEST, Shpëtim Cinga, i cilësuar në media si një “ujk” i vjetër i tenderave. Vlen të theksohet se kjo kompani ka marrë një numër të konsiderueshëm tenderash në vlera të larta nga Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit edhe në të kaluarën. Rast tipik për SPAK, apo jo?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit