“Nami” në Berat, 230 milionë tender firmës që ofroi më shumë dhe sa 97% e fondit limit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 11.09.2021, 22:25

Përsëri tenderat e dyshimtë vazhdojnë të jenë një ndër ngjarjet e rëndësishmë që ndodhin çdo ditë në këtë vend. Vetëm se e veçanta e tyre është se ato ndodhin pa bujë, ashtu në qetësi e pa bërë as zhurmën më të vogël. Mirëpo problemi qëndron se nëpërmjet tyre, qytetarëve shqiptarë u shpërdorohen një sasi mjaft e madhe e parave që kanë paguar si taksa e tatime ndaj këtij shteti. Siç dihet tashmë, bashkitë janë ato që kapin ndër “thelat” më të mëdha të parave publike.

Në rastin konkret bëhet fjalë për Bashkinë Berat të drejtuar nga Ervin Demo. Rezulton se një institucion në varësi të kësaj bashkie, përkatësisht Ndërmarrja e Shërbimeve Publike Berat, ka organizuar një tender tepër të dyshimtë nga ata që mbajnë erë. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-03102-08-17-2021 dhe me objekt “Blerje asfalti dhe materiale të tjera”. Fondi limit i tij është 19,999,982 lekë të reja pa TVSH ose rreth 240 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Themi kështu, pasi duke parë dokumentacionin e tenderit vihet re se në të kanë marrë pjesë vetëm dy firma, SHKELQIMI 07 me ofertë 19 390 900 lekë të reja pa TVSH dhe SARK me ofertë 17 005 300 lekë të reja pa TVSH. Për habi, fituese është shpallur firma SHKELQIMI 07 në pronësi të Shkëlqim Kapllanaj, ndonëse ofroi gati 30 milionë lekë të vjetra më tepër sesa firma tjetër pjesëmarrëse. Jo vetëm kaq, por rezulton se vlera fituese e ofruar nga SHKELQIMI 07, është sa 96.95% e fondit limit. Të dyja këto fakte ngrenë dyshime të forta se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit