Railway’s turn “to be milked”, it gives 110 million to Yzedin Bozhaj, although two others offered less

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 06.09.2021, 18:36

Every day a new tender, every day an abuse! No wonder jobs in the public administration are coveted mainly because of two things: squabbling at work and making a lot of money. Of course those who deal with tenders earn much more. Apparently, it is the turn of the Albanian Railways to "be milked" well, which turns out to have given a tender of almost 110 million old ALL with VAT to the company SHENDELLI led by Yzedin Bozhaj.

This tender was awarded to this company although many other companies participating in it, had offered lower values ​​with a difference of tens of millions of ALL less. More specifically, it is about the tender that bears the reference number REF-95888-05-19-2021 and has as object "Reconstruction of the line Kavaja-Rrogozhina". The limit fund of this procurement procedure is 10,000,000 new lek without VAT or about 120 million old lek with VAT.

Looking at the relevant tender documentation, it is learned that 7 competitors participated in the competition. From these, two companies have offered convincingly less value than the announced winning company of Yzedin Bozhaj. Both of these companies have differences with the winner, ranging from 14 to 24 million old VAT. However, the tender commission has decided not to take into account these differences and to announce as the winner the company SHENDELLI of Yzedin Bozhaj. It is also noted that the winning value is almost 92% of the tender limit fund. Based on the above, it seems that the Albanian Railways already has the turn to "be milked" well!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit