Emiriana Sako steals also the dead, 200 million without competition for the Durrës cemetery

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 31.08.2021, 20:52

Albanian Lek there, Albanian Lek here, Albanian Lek everywhere... "Catch what you can" or simply "KÇK". This has long been the main motto of state institutions that organize tenders. A good part of the state budget money has been abused by the municipalities. In this case, it seems that it is the turn of Emiriana Sako of the Municipality of Durrës. It is about a tender with reference number REF-98810-06-22-2021 that has as object "Cemetery reconstruction".

We are all witnesses of how bad the condition of public cemeteries is in the cities of Albania, and yet although different tenders are held, the situation surprisingly remains almost the same. In this case, the municipality of Durrës has set as a limit fund the value of 16,607,000 new lek without VAT, or about 200 million old lek with VAT. About all of this money was taken by the two companies that competed together as an operator. There was no competition at all in this tender as no contestant other than the winner participated. More specifically, it is about the merger of the operators BALILI KONSTRUKSION & LIQENI VII who have offered the figure of 16,125,752 new lek without VAT or about 200 million old lek with VAT.

It is noticed that this figure is almost identical to the limit fund, respectively as much as 97.1%. So in addition to the lack of competition, we also have a winner who has offered almost the same value as the limit fund. Both of these facts are indications of strong doubts that the winners of the tender have been predetermined from the beginning and that these 200 million ALL will most likely end up in some other place that has nothing to do with the cemetery. This tender at least shows that when it comes to benefits from tenders, the authorities are willing to steal even the dead.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit