Albanians buy 11 tons of carcinogenic ice cream, but AKU spends 30 million for air conditioners

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.08.2021, 19:46

Just a few days ago, the news spread in the media that some lots of chocolate Snickers, Mars, Twix, Bounty, etc. resulted in carcinogenic elements in their composition. Only a short time later it was discovered that it was not just about chocolates, but also about ice cream of the same brands. Surprisingly, the National Food Authority did not make any statement of mass announcement in the mainstream media or in news editions to clearly and decisively inform the public not to consume the problematic lots of these products.

It was rumored in the media that this announcement was not made because the company that imported them to Albania was part of a group that wins a lot of state tenders, mainly in the field of informatics and office equipment. Meanwhile, today it was announced that over 11 tons of ice cream of these products with problems have been sold in the market and consequently consumed by Albanian children. Note that the notice is for ice cream only, not including chocolates.

Everyone was wondering where AKU was and why it had not informed the public about this issue? But apparently it turns out that this institution has been too busy spending the Albanian's money. AKU has organized three different tenders within the same period of time for air conditioner repair. The limit fund of the three tenders is almost 30 million ALL with VAT. But this is only the smallest problem.

It turns out that we are dealing with a scandalous case where the same tender with the same reference number was given 3 different times and in all three times there are 3 different winners! The three tenders in question were opened on 04-08-2021 Time: 14:30 and closed the next day on 05-08-2021 Time: 14:30. So AKU needed only 24 hours to announce 3 different winners for air conditioner repair, in three tenders with the same reference number REF-02301-08-04-2021.

This is one of the most scandalous cases where state money is spent 3 times for the same motive, for the same reference number, and given to 3 different companies. It is clear that the director of AKU not only should no longer remain in office, but should be arrested for open theft. What do you think?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit