AKEP’s Tom is “ON” again, 200 million tender for PC STORE, although they offered more

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 31.07.2021, 22:23

Again he, again Tom! The character who inspired the famous phrase "Go on Tomi" has come to light again. Not for any invention or relief for desolate citizens who pay taxes, but by dubiously giving the next tender. It is strange, but it can rarely happen that AKEP tenders, after the arrival of Tomi Frashëri at the top of the institution, are without problems.

We say so because all this time the tenders given by Tomi have been generally dubious. Of course there was no way it could have happened otherwise this time either. It is about a tender that has as object "Automation of AKEP processes", which has to do with license management and software packages. However, by researching the documentation of this tender, one after the other, suspicious facts emerge. Initially, it is seen that one of the companies participating in the tender, has participated but has not submitted a bid.

This is nonsense and suspicious behavior, as you can not register in a race and not bid. Secondly, it is seen that the winner is the company PC STORE owned by Elton and Vitator Mehmeti. However, another company participating in the competition has offered almost 30 million old ALL with VAT less than PC STORE, and yet, surprisingly, it has been disqualified by Tom's "boys".

It is understood where these 30 million may have ended up, but this is the task of SPAK. On the other hand it is noticed that there were at least 4 complaints from the participating operators which seem to have been ignored and the winner was left PC STORE. Apparently Tomi has done all the paperworks well so that the winner is the one who "should". Go on Tomi!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit