AGROKREDIT, which should help rural areas, spends 300 million to buy cars of 2021

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 28.07.2021, 20:57

AGROKREDIT SH.A. is a government-affiliated institution whose mission is to provide support, financial expertise and even more, directly or through its partners to enterprises, families and communities in rural, suburban and tourist areas, enabling them to grow rapidly and sustainably. This institution is currently run by director Emin Barci.

But beyond this official mission, it seems that in fact the welfare is growing for the institution itself and not for the rural families it has to serve. Thus, it turns out that this institution has organized a dubious tender for the purchase of 15 luxury 4 × 4 cars. Looking at the specifications of the vehicles required, it is seen that the requirements are of a high standard. Thus it is required that the vehicles should be definitely production of the year 2021 and with zero kilometers.

It is also surprising that it is definitely required in the criteria that the color of the cars should be orange. Strange, isn't it? Meanwhile, looking at the tender documentation, it is noticed that it took place in a total lack of competition. It can be seen in fact that only the company Ride Enduro Al sh.p.k, owned by Olsin Petro, participated in the so-called competition. This company has offered the value of 24,500,000 new Albanian Lek or about 300 million old Albanian Lek with VAT. Of course having no competition, this company has been declared the winner. Meanwhile, it is noticed that the winning value is almost identical to the tender limit fund, a fact that as it is known, raises strong doubts that the winner was predetermined.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit