Martin Leka of Albanian Radio Television, gives 90 million ALL tender in total absence of competition

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 22.07.2021, 22:01

Again dubious and scandalous tenders continue to come to light every day and more. If the abuses in health, roads, telecommunications, etc. were not enough, the Albanian Radio Television (RTSH) itself is not far behind. This institution turns out to have organized a tender with reference number REF-98636-06-21-2021 and with the object "Supply – Installation of Transmitters and Antenna Fm Systems for Tarabosh, Himara, Zvërnec, Tushemisht and Llogara Stations" for RTSH.

The tender in question has as limit fund with the value of 7,773,189 new Albanian Lek (ALL) without VAT or about 90 million old ALL with VAT. What impresses you most is the fact that this procedure was conducted in conditions of a total lack of competition. Thus, it turns out that only one company participated in the tender, which, having no competition at all, had it quite simple to be declared the winner. We are discussing here for the company T B S 96 SHPK owned by Artan Xhori, which has offered the value of 7,464,200 new ALL without VAT, or almost 90 million old ALL with VAT.

This value is almost identical to the limit fund of this tender as it is 96.02% of it. Such tenders with total lack of competition have increased enormously recently, calling into question the operations of SPAK which seems to stay away from such tenders for unknown reasons.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit