Mirësevini në rrugën më të shkurtë në botë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.03.2021, 21:54

Tri hapa dhe gjithçka ka mbaruar. Mirësevini në rrugën që është njohur nga Rekordet Botërore të Guinness si më e shkurtra në botë. Rruga është në Wick, Skoci dhe është e zënë nga një ndërtesë e vetme fundi i Hotelit Mackays. Ajo është e gjatë vetëm 2.05 metra.

Website i hotelit shpjegon origjinën e rrugës quirky, duke zbuluar se prona është ndërtuar në 1883 nga të pasurit Alexander Sinclair pas kthimit të tij në Skoci nga Amerika.Ai thotë se këshilli lokal në atë kohë udhëzoi Sinclair të ‘vendoste një emër në skajin e shkurtër të ndërtesës pasi ata e konsideruan atë një rrugë’. Nga 1887, Ebenezer Place, emri i rrugës, filloi të shfaqej në regjistrat e qytetit. Sot, Google Maps tregon se si bashkohet me Union Street.

Por, pavarësisht paraqitjes në rekordet e qytetit që nga viti 1887, vetëm 28 tetor 2006, rruga u shpall përfundimisht më e shkurtra në botë nga Rekordet Botërore të Guinness. Sipas hotelit, Craig Glenday , kryeredaktori i Rekordeve Botërore Guinness ‘luftoi përmes erërave dhe stuhive të forta’ për të arritur në Wick për ta matur atë.

Pas ’50 orësh dhe disa devijimesh ‘, ai arriti dhe mati zyrtarisht rrugën, duke e shpallur atë një rekord botëror vetëm një orë më vonë. Porta e hotelit që përballet me Ebenezer Place të çon në vendin e quajtur No1 Bistro adresa e vetme e rrugës.

Bashkëpronarja e hotelit, Ellie Lamont, e cila drejton vendin me burrin e saj, Murray, i tha MailOnline Travel se ata marrin shumë mysafirë të cilët janë të magjepsur nga rekordi botëror. Ajo tha: ‘Disa nuk dinë për këtë dhe kur e vizitojnë e shohin atë si gjë interesante.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit