JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Premtimi i madh i Britanisë: Deri në qershor do vaksinohen të gjithë personat mbi 18 vjeç!
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 17/01/2021 7:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Britania e Madhe ka premtuar që vaksinimi i personave mbi 18 vjeç do të marrë fund në qershor. Autoritetet shprehen të sigurt për përshpejtimin e vaksinimit, pasi deri më tani janë vaksinuar rreth 4 milionë persona.

Boris Johnson ka thënë se qeveria shpresonte të vaksinonte 15 milion njerëzit më të rrezikuar deri në mes të shkurtit, tashmë premtimi tjetër është qershori, për pothuajse të gjithë ata që mund ta kalojnë virusin me simptoma. Mbretëria e Bashkuar regjistroi edhe 1,295 vdekje të tjera nga koronavirusi dhe 41,346 raste të reja të Shtunën. ndërsa fatalitetet vazhdojnë të rriten me më shumë se 1,000 për të pestën ditë me radhë.

Burimi: DailyMail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA