SONDAZHI/ Skandali me kufomat tek morgu i Tiranës, 89% e qytetarëve: Manastirliu të japë dorëheqjen!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21.11.2020, 23:30

Gjendja e krijuar në Shqipëri si pasojë e pandemisë Covid paraqitet tejet e rënduar. Numri i rasteve të reja ka qenë tepër i lartë këto ditë, ndërsa spitalet janë futur në një kolaps total sa i përket përballimit të situatës dhe fluksit të shtuartë pacientëve. Ndërkohë, ditën e djeshme u publikuan disa pamje të rënda nga morgu i Tiranës, ku trupat e pacientëve që kishin ndërruar jetë nga Covid dergjeshin të shtrirë përtokë. Fotot ishin me të vërtetë të tmerrshme dhe kanë ngjallur panik tek njerëzit dhe nga ana tjetër diskutime se çfarë realisht po ndodh në ambientet e spitaleve dhe konkretisht tek morgu.

Gjithashtu ka patur edhe akuza se qeveria po fsheh numrin real të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi dhe raportimeve të përditshme të rasteve të reja. Në lidhje me fotot e publikuara ditën e djeshme, JOQ Albania krijoi një sondazh me qëllim të kuptuarit e asaj se çfarë mendojnë qytetarët.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

Në shumë media u publikuan disa foto skandaloze ku dukeshin kufoma të lëna në tokë në atë që dyshohet të jetë morgu i Tiranës. A duhet të dorëhiqet Ogerta Manastirliu?

Nga rezultati i votimit vihet re se 89% e qytetarëve shprehen që ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu duhet të japë dorëheqjen; ndërsa vetëm një pakicë prej 11% e qytetarëve mendojnë se ajo duhet të vazhdojë të jetë në krye të postit që ka.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit