SONDAZHI/ 80% e votuesve: Televizionet shqiptare po përhapin panik me lajmet për numrin e të infektuarve me Covid

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 17.11.2020, 23:33

Vendi ynë po kalon një situatë kritike sa i përket pandemisë Covid-19. Kjo pasi ditët e fundit ka patur një rritje alarmante të numrit të të infektuarve. Problem tjetër është edhe situata në spitale dhe kapacitetet e tyre për të përballuar një fluks të tillë. Qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë del dhe deklaraon në media se gjendja është nën kontroll, por faktet tregojnë të kundërtën, pasi shumë pacientë po kurohen jashtë ambienteve të spitaleve dhe ambulancat qëndrojnë në radhë duke pritur.

Gjithashtu qytetarët shprehen të shqetësuar edhe për raportimet e përditshme në televizione për shifrat e larta të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19. Duket se kjo gjë ka shkaktuar një lloj paniku mes tyre. Në lidhje më këtë JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte kjo:

A përhapin panik televizionet shqiptare duke hapur përditë lajmet me numrin e të infektuarve dhe të viktimave nga COVID-19?

Nga rezultati i votimit vihet re se 80% e qytetarëve mendojnë se kjo gjë përhap panik dhe ndikon negativisht në psikologjinë e njerëzve; ndërsa vetëm 20% e trye mendojnë se kjo nuk përbën problem dhe panik.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit