Policia Bashkiake i konfiskon librat të moshuarit të varfër: Je i paligjshëm!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 12.11.2020, 22:37

Policia e Shtetit është përplasur ditën e sotme me një bukinist, i cili shet libra në rrugët e kryeqytetit, pikërisht tek Liceu Artistik. Policia e Bashkisë së Tiranës shquhet për “kapjen” e shitësve ambulantë dhe ndalimin e këtij aktiviteti “kriminal”. Këtë herë nën sulmin e policisë ka rënë një shitës librash. Madje Policia Bashkiake e Tiranës ka ndaluar dhe disa prej muzikantëve që këndojnë në rrugët e Tiranës me arsyetimin se është biznes i paligjshëm.

Një video është publikuar sot në rrjetet sociale ku shfaqet Policia Bashkiake që i ndërpret aktivitetin një bukinisti të moshuar. Në video dëgjohet edhe burri i moshuar që shet libra, duke u shprehur se “i ka dërguar qeveria që të mos hamë bukë ne”. Sakaq ndaj rezistencës që bën bukinisti, Policia i kundërpërgjigjet duke i thënë se shitja e librave në rrugë është e paligjshme. Përgjigja që burri i moshuar i jep është goditëse. Ai i drejtohet policit duke i thënë se “këta edhe shqiptarin e kanë nxjerrë të paligjshëm”.

Deri më tani kemi parë Policinë Bashkiake të ndalojë gra që shesin perime, muzikantët e rrugëve, e këtë herë sulmi i radhës duket se kanë qenë librat. Ironik është fakti se Policia e Lleshit shqetësohet për shitjen e librave dhe nuk i bën kurrfarë përshtypje rritja e kriminalitetit në vend, për të cilin ai vetë është shprehur se “ka vende në Europë që e kanë nivelin e krimit edhe me të lartë, mos u trembni se ndodhën dy vrasje brenda javës”.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit