SONDAZHI/ Dalja nga shtëpia duke e ditur se je i infektuar me Covid, 73% e qytetarëve: Jemi popull i papërgjegjshëm!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 07.11.2020, 23:27

Situata e pandemisë Covid vijon të mbetet shqetësuese edhe në vendin tonë. Kujtojmë se shumë shtete kryesore të Europës kanë rikthyer karantinën e pjesshme dhe masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së virusit. Por nga ana tjetër ka patur edhe protesta masive për shkak të këtyre kufizimeve. Gjithashtu edhe në Shqipëri ka patur një numër të lartë infektimesh ditët e fundit. Por një problematikë që haset është edhe fakti se shumë persona po bëhen shkak me qëllim për përhapjen e infeksionit, pasi dalin nga banesa e tyre apo paraqiten në punë duke e ditur se janë me Covid.

Kjo pasi shumë persona po dalin jashtë banesave të tyre edhe pa qenë nevoja, duke shfaqur kështu një sjellje të papërgjegjshme dhe të rrezikshme për shëndetin e të tjerëve. Në lidhje më këtë çështje JOQ Albania krjoi një sondazh ditën e djeshme.

Pyetja që u shtrua ishte kjo:

Shumë persona në Shqipëri dalin jashtë banesës ose paraqiten në punë edhe pse e dinë se e kanë Covid-19. A jemi ne një popull i papërgjegjshëm?

Nga votimi i qytetarëve rezulton se 73% prej tyre mendojnë se ne jemi një popull i papërgjegjshëm, ndërsa 27% e tyre nuk mendojnë se ne jemi të tillë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit