JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

11 shqiptarë kapen brenda një anije në Angli, mes tyre edhe një grua shtatzënë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29/10/2020 10:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një grup prej 11 shqiptarësh pa dokumenta përfshirë një grua shtatzënë dhe një djalë 17-vjeçar janë kapur në një anije transportuese makinash në portin e Southampton. Ata u gjetën në bordin e pronarit suedez MV Salome, në një anije ngarkese e gjatë 265 milion e cila mbërriti në portin e Southampton rreth orës 7.30 të mëngjesit. Shtetasit shqiptarë janë ndaluar për shkelje të pretenduara të imigracionit.

Gruaja që ishte shtatzanë është dërguar në spital dhe djali 17-vjeçar është transferuar në kujdesin e shërbimeve të fëmijëve. Forcat Kufitare po hetojnë incidentin. Ky incident ka ndodhur vetëm disa ditë pasi forcat e armatosura hipën në Nave Andromeda ngjitur me Southampton dhe arrestuan shtatë persona pas një përpjekje të dyshuar për rrëmbim.

Një zëdhënës i 'Associated British Ports', kompania që drejton bankën e të akuzuarve, tha:

Ne jemi të vetëdijshëm se incidenti që përfshin anijen MV Salome tani është zgjidhur.

Burimi: Daily Mail Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA