SONDAZHI/ 78% e votuesve: Maskat janë bërë me detyrim për të larguar vëmendjen nga problemet reale

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 18.10.2020, 23:54

Hallet në vendin tonë nuk kanë të mbaruar. Papunësia, ikja masive e të rinjve jashtë shtetit, çmimet e larta e shumë e shumë probleme të tjera, janë vetëm disa nga lista e gjatë. Megjithatë sikur të mos mjaftonin këto, pandemia Covid duket se e ka rënduar edhe më shumë gjendjen e shqiptarëve. Mbyllja dhe pezullimi i çdo aktiviteti e goditi edhe më shumë ekonominë e vendit. Ndërkohë me vendimin e marrë së fundmi, ku qeveria me anë të një Akti Normativ bëri të detyrueshme mbajtjen e maskave në rrugë dhe ambiente të hapura, 'ujërat janë trazuar' sërish.

Kjo pasi shumë qytetarë janë gjobitur me shumën e vendosur prej 3 mijë lekësh, çka për shumë familje është mjaft e konsiderueshme dhe e papërballueshme. Miliona lekë të mbledhura nga gjobitja e 'qytetarëve të pabindur' kanë shkuar në arkën e shtetit. Rastet e shkeljeve dhe vënia e gjobave të padrejta kanë qenë të shumta gjithashtu, ndër të cilat i kemi publikuar edhe ne, por këtu duam të sjellim në fokus një çështje tjetër. Shumë qytetarë mendojnë se vendimi i fundit i qeverisë është bërë me qëllim për të tërhequr vëmendjen dhe për të harruar problemet reale, si aksidentet e përditshme, krimet, papunësia në nivele të larta etje.

Lidhur me këtë JOQ Albania krijoi një sondazh me pyetjen:

A është bërë vendosja e maskave me detyrim në rrugë, për të krijuar zhurmë dhe për të larguar vëmendjen nga problemet reale të vendit?

Nga votimi u pa se 78% e qytetarëve mendojnë se po, ky vendim është bërë pikërisht për të larguar vëmendjen nga hallet e përditshme, ndërsa vetëm një pjesë prej 22% mendojnë të kundërtën dhe se maskat janë një problem real që prek shoqërinë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit