SONDAZHI/ Rikthehen vizat për shqiptarët, a mendoni se ka ndikuar keq-qeverisja e viteve të fundit? 87% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 06.10.2020, 23:44

Dy ditë më parë BE mori vendimin që vitin e ardhshëm të rikthejë vizt për shqiptarët, 10 vjet pas liberalizimit të tyre. Duke filluar nga viti 2021, Bashkimi Evropian do të prezantojë një sistem të ri vizash për udhëtarët që dëshirojnë të shkojnë në vendet e Shengenit. Ky program, i quajtur ETIAS, ose Sistemi Elektronik i Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit, ka për qëllim filtrimin e udhëtarëve që vijnë nga vendet e tjera si përgjigje për të siguruar kufijtë Evropianë.

Duke filluar nga viti 2021, edhe udhëtarët shqiptarë do të duhet të kenë një ETIAS nëse dëshirojnë të vizitojnë një vend Shengen. ETIAS është e vlefshme për kufijtë tokësorë, ajrorë dhe detarë, si dhe për udhëtarët të cilët do të kalojnë vetëm përmes vendeve të Shengenit gjatë rrugës për në destinacionin e tyre përfundimtar. Ndërkohë kujtojmë se vitet e fundit Shqipëria është përfshirë në një emigracion masiv të të rinjve, të cilët e shohin shumë të vështirë të ardhmen e tyre në Shqipëri dhe kjo për shkak të keq-qeverisjes dhe pamundësisë për t'u punësuar.

Lidhur me rikthimin e vizave JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

Mësohet se vizat rikthehen përsëri për shqiptarët, 10 vjet pas liberalizimit. A ka ndikuar keq-qeverisja e viteve të fundit në rritjen masive të emigrimit të shqiptarëve?

Nga rezultati i votimit u pa se 87% e qytetarëve u shprehën se është pikërisht kjo arsyeja që shqiptarët, kryesisht të rinjtë, po largohen nga Shqipëria; ndërsa vetëm një pjesë prej 13% u shprehën se keq-qeverisja nuk ka ndikuar në ikjen e tyre.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit