SONDAZHI/ Përmbytjet, 93% e votuesve: Në Shqipëri po abuzohet dhe vidhet me tenderat për ndërtimet e rrugëve

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 25.09.2020, 00:15

Teksa vjeshta ka nisur, shirat e parë sollën përmbytje të rrugëve në disa qytete të Shqipërisë. Një breshër i pazakontë ra në Konispol, i cili dëmtoi pemët frutore në këtë zonë. Mandarinat ranë përtokë duke shkaktuar dëme ekonomike për banorët. Ndërkohë disa rrugë në qytetin e Durrësit u përmbytën nga shirat e mëngjesit. Makinat kanë pasur vështirësi në qarkullim, ndërsa bizneset që ndodhen në katin e parë u përballën me ujërat që vinin nga rrugët, duke i depërtuar brenda dhe shkaktuar dëme të konsiderueshme.

Gjithashtu edhe në Lezhë reshjet e dendura të shiut krijuan probleme në bllokun e banimit nga "11Janari" deri në lagjen "Besëlidhja". Uji vërshoi në mënyrë të menjëhershme duke krijuar vështirësi në lëvizje. Ndërsa në Lushnje reshjet e dendura të shiut zgjatën rreth 10 minuta dhe sollën përmbytjen e rrugëve në këtë qytet. Kjo gjë shkaktoi kaos dhe radhë të gjata në lëvizjen e automjeteve. Duke parë gjithë këto probleme, ku në vetëm pak minuta reshje shiu shumica e qyteteve të Shqipërisë përmbyten, natyrshëm lind pyetja nëse qeveria po bën mjaftueshëm në lidhje me infrastrukturën urbane.

Apo po abuzohet me tenderat për ndërtimin e rrugëve dhe kanalizimeve? Lidhur me këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

Bazuar në përmbytjet e sotme ( datë 23 shtator)në Shqipëri, a mendoni se abuzohet dhe vidhet me tenderat për ndërtimet e rrugëve?

Nga votimi rezultoi se pjesa dërrmuese prej 93% mendojnë se shteti po vjedh dhe po abuzon me tenderat për infrstrukturën dhe ndërtimin e rrugëve dhe kanalizimeve urbane. Ndërsa vetëm një pjesë prej 7% nuk mendojnë kështu.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit