SONDAZHI/ A ju duket normale që një pjesë e shqiptarëve duan më shumë kafshët se sa njerëzit? 66% e votuesve: “Po”

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24.09.2020, 00:24

Pak ditë më parë një ngjarje në Sukth të Durrësit shokoi mbarë opinionin publik, ku një 50-vjeçar tërhoqi zvarrë pas makinës qenin e tij. Ndërkohë Faik Përkoxha, pas akuzave dhe komenteve negative i dha fund jetës në Peshkopi, duke mos duruar presionin që rëndoi mbi të. Pas bërjes publike të ngjarjes, ai u procedua penalisht dhe u gjobit nga autoritetet disa ditë më parë. Ai u denoncua përmes imazheve dhe videove, teksa tërhiqte zvarrë qenin me makinën e tij. Faik Përkoxha, 50-vjeç, baba i 5 fëmijëve, jetonte në Sukth.

Ndërkohë komentet ishin nga më të ndryshmet, ku disa u shprehën se ky ishte një krim i madh dhe i pamëshirshëm, ndërsa disa të tjerë mendonin se është një e drejtë e të zotit. Çështje e shumë diskutuar gjithsesi. Por në një vështrim të hollësishëm, ajo çka bie në sy në lidhje me shoqërinë shqiptare është një lloj indinjate e tepruar do thoshim. Dakord, një veprim i tillë është i papranueshëm dhe jashtë çdo logjike njerëzore dhe në asnjë moment nuk e justifikojmë veprimin ndaj qenit, ama të çudit fakti përse tregohet kaq dashamirësi ndaj kafshëve përpara jetëve të njerëzve.

Kujtojmë se vetëm pak javë më parë, një fëmijë humbi jetën, (apo ia mori shteti?!) për shkak se nuk u lejua të transportohej në Itali për kurim. Dhe çfarë ndodhi më pas? Asgjë, çudia më e madhe tre ditë zgjat thotë populli. Shqiptarët treguan një indiferencë të paparë për këtë çështje, e cila normalisht do duhej të kishte marrë të tjera rrjedhime. Gjithsesi, në lidhje me sjelljen e shqiptarëve, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

A ju duket normale që një pjesë e shqiptarëve duan më shumë kafshët sesa njerëzit?

Nga votimi rezultoi se 66% prej tyre diçka e tillë iu duket normale, ndërsa 34% votuan për të kundërtën.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit